Ekonomi

Gërxhaliu: Në Kosovë u pengua me çdo kusht ndërtimi i Termocentralit të ri, në Serbi pregaditen për ndërtimin e një centrali bërthamor

Shkruan: Safet Gërxhaliu Patriotët ambiental, shoqëria civile por edhe politikan të lidhur me mafin ballkanike të energjisë elektrike penguan me çdo kusht gjdo projekt të mundur për prodhimin e energjis…

Magazina

Sport

Vidhen llaptopë me të gjitha të dhënat nga kombëtarja e Zvicrës – si mund të vazhdojnë të luajnë tani?

Në barazim me Gjermaninë, për kombëtaren e Zvicrës ka përfunduar raundi i fundit i fazës së grupeve të Euro 2024. Edhe pse Dan Ndoye shënoi në fillim të ndeshjes, Helvetikët…

Teknologji

Si duhet mbrojtur fëmijët nga rrjetet sociale?

Në çfarë moshe duhet të kenë qasje fëmijët në rrjetet sociale? A duhet t’i përdorin ato? A duhet t’i monitorojnë prindërit bisedat e tyre?  Prindërit, madje edhe disa adoleshentë, po…

Investitorët mbështesin marrëveshjen 56 miliardë dollarëshe të Muskut – kompania pritet të zhvendoset në Teksas

Aksionarët e Tesla kanë mbështetur një paketë pagash rekord për shefin Elon Musk dhe kanë miratuar një plan për të zhvendosur selinë ligjore të firmës në Teksas. Marrëveshja u bllokua…

Shëndetësi

Skandali me Ligjin që shtrenjton barnat nga 7 euro në 48 mijë euro, ministri Arben Vitia e anulon vendimin

Një ligj prej shtatë faqesh pritet të e rregulloj sistemin sa i përket çmimit tëbarnave për distributorët farmaceutik, por edhe për barnatoret e vendit. Qytetarët e Kosovës, çmimin për barnat…