Largimi i masave të BE-së, Bislimi: Kosova s’ka pranuar të shantazhohet

Zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane dhe dialog, Besnik Bislimi ka thënë se nuk dëshiron të spekulojë nëse…

Borrell rekomandon heqjen e masave ndaj Kosovës si sinjal politik për avancimin e dialogut

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, u ka…

Kurti për heqjen e masave: Nuk spekuloj për spekulimet

Kryeministri i Kosovës nuk i ka komentuar deklaratat e zyrtarëve të Bashkimit Evropian, të cilët i…

BE: Serbia nuk mund të bëhet anëtare pa normalizimin e raporteve me Kosovën

Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian pa normalizimin e raporteve të saj me…

QUINT, BE e OSBE i reagojnë Qeverisë për shpronësimet në veri

Shtetet e QUINT-it, Bashkimi Evropian dhe OSBE-ja i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i…

BE në kërkim të opsioneve për dialogun, pas largimit të Lajçakut

Bashkimi Evropian (BE), është duke shqyrtuar edhe si t’i qaset dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes…

Stano: Ende s’ka përfunduar raporti i BE-së për heqjen eventuale të masave për Kosovën

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano, ka thënë se ende nuk ka përfunduar raporti i përfaqësuesit…

Stano numëron katër pika, kritikon veprimet e Policisë së Kosovës në Veri

Të hënën, autoritetet e Kosovës zhvilluan operacion në veri, ku mbyllën gjashtë objekte të Bankës Kursimore…

Kurti: Kontrolloni progresin demokratik dhe reformat e BE-së në rajon dhe bazoni politikat mbi ato të dhëna

Në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian që po mbahet në Kotor të…

Ahmeti: Sanksionet e BE-së dhe ShBA-së ndaj Kosovës duhet të jenë alarm për Qeverinë Kurti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, në një prononcim…