The Guardian: Nëse Vuçiqi qëndron prapa sulmit, qasja e Perëndimit në dialog mund të ndryshojë

Kosova ka akuzuar Serbinë se qëndron pas një grupi paraushtarak që i zu pritë një patrulle…

Escobar: Nuk shoh njëanshmëri te Lajçaku në dialog

“Nuk shoh asnjë dëshmi për marrëveshje të fshehtë në punën për ta çuar përpara interesin e…

Borrell: Të nisë zbatimi i marrëveshjes bazuar në propozimin tonë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se blloku evropian kërkon që Kosova dhe…

“Kosova bllokon planin e BE-së” – Bild: A ka rrezik për një valë të re dhune në Ballkan?

Mungesa e një zgjidhje për konfliktin midis Kosovës dhe Serbisë është tashmë një ngërç i rrezikshëm,…

Vuçiqi pret presion të ri për dialogun, paralajmëron zgjedhje në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha se pret “një presion të ri” nga Perëndimi ndaj shtetit…

Dialogu Kosovë – Serbi, Lajçak paralajmëron “bisedime strategjike

Miroslav Lajçak, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, në përmbledhjen javore është deklaruar…

Borell e kushtëzon Kurtin: I heqim masat vetëm nëse…

Masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian (BE), ka vendosur ndaj Kosovës në korrik, mund të hiqen ose…

Gjermania: Zhgënjyese që nuk pati sukses takimi i djeshëm në Bruksel

Zëdhënësi i qeverisë federale të Gjermanisë, Steffen Hebestreit, ka thënë se është zhgënjyese që takimi i…

Ky është propozimi që Kurti e dha në Bruksel

Kryeministri Albin Kurti, gjatë takimit të sotëm në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka…

Kurti pas takimit me palët: Serbia po kushtëzon

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq e emisarët Joseph…