Mashtroi qindra kosovarë me viza pune, arrestohet një punëtor i një agjencie

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka njoftuar se ka ndaluar një person dhe ka kërkuar caktimin e…

Rama në Bruksel: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka quajtur të çmendur dhe të turpshëm izolimin që po…

Presidentja Osmani kërkon liberalizimin e vizave: Ne jemi përkrah BE-së, na lëni të hyjmë brenda

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në fjalimin…

Ambasada e Gjermanisë me rregulla të reja për terminët e vizave, nga shtatori me shërbime online

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë, ka njoftuar se terminët e vizave Schengen për udhëtime në Gjermani…

Liberalizimi i vizave: Rriten gjasat, por s’ka garanci

Disa burime diplomatike të Bashkimit Evropian thonë se “Franca ka dhënë sinjale”, se pas zgjedhjeve parlamentare…

Ministri i Jashtëm austriak: BE-ja të heq vizat për Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, pas takimit me ministren e Jashtme të…

Shtetasja gjermane që po lobon për heqjen e vizave për Kosovën: Peticionin do ta dërgojë te liderët e BE-së dhe te presidenti Macron

Mbi 12 mijë qytetarë deri më tash kanë nënshkruar peticionin për heqjen e vizave për Kosovën,…

Të mërkurën hapet regjistrimi i terminëve për muajin korrik në Ambasadën gjermane

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë vazhdon të ketë fluks të madh të kërkesave për pajisje me…

Ekspertët, optimistë për liberalizim të vizave në fundvit, migrimi i pashmangshëm

Qytetarët dhe institucionet ende vazhdojnë të presin ndryshime pozitive për çështjen e liberalizimit të vizave. Edhe…