Dërgohen në karantinë 96 të kthyerit nga Gjermania

Rreth 96 shtetas të Kosovës janë kthyer të premten nga Duseldorfi i Gjermanisë në Kosovë.

Për shkak të situatës së krijuar pas përhapjes së koronavirusit të ri, të gjithë të kthyerit janë dërguar në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, e cila së fundmi, me kërkesë të Qeverisë së Kosovës, është shndërruar në karantinë.

Lajmin për kthimin e tyre e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Alban Zogaj shef i kabinetit në ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës.

Deri më tani Kosova ka raportuar për 22 persona të infektuar me koronavirus.

Qeveria e Kosovës ka shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik.

Për të penguar përhapjen e koronavirusit, shumë vende në botë i kanë mbyllur kufijtë.