Sunny Hill Festival

Dhunimi i 11-vjeçares, nesër protesta

Pas krimit të rëndë që ka tronditur shoqërinë në Kosovë, që lidhet me përdhunimin e 11-vjeçares nga pesë persona, një protestë është thirrur për nesër nga ora 12:00 para Teatrit Kombëtar në Prishtinë.

Aktivistja dhe ish-Miss Kosova 1996, Diellza Kolgeci ka bërë thirrje që nesër të mblidhen sa më shumë njerëz për ta ngritur vetëdijen kundër abuzimit të grave dhe fëmijëve.

Ajo, në një prononcim për Gazetën Express ka thënë sa më shumë gra e vajza duhet të jenë prezente nesër në mënyrë që të jepet mesazhi i fuqishëm për institucionet si dhe për shoqërinë, për t’i parandaluar krime të tilla.

Prezencën në këtë protestë e kanë konfirmuar edhe aktiviste e gra të tjera.