FAZ: Kryeministri Kurti po bën gabim serioz për taksën – po kundërshton hapur Uashingtonin

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në numrin e nesërm sjell një koment të shkurtër për krizën më të re në Kosovë, ku, mes tjerash, thuhet: në çështjen e reciprocitetit në raportet mes Serbisë dhe Kosovës kryeministri Albin Kurti ka argumente të vlefshme që duhet të merren në konsiderim.

Reagimet nga Brukseli madje lënë të kuptohet se Kurti ka përkrahës në BE. Por, shton “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Donald Trump dhe i dërguari i tij Richard Grenell duan të shpallin një pazar të shpejtë në afrimin mes Beogradit dhe Prishtinës. Këtu Kurti i pengon ata – dhe kjo mund ta rrëzojë qeverinë e tij, transmeton Koha.net.

FAZ, në një shkrim të sotëm përmes gazetarit gjerman Michel Martens, shkruan se Richard Grenell është përfaqësuesi special amerikan për “negociatat e paqes” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Me një paralajmërim të ashpër në Twitter, ai i drejtohet qeverisë në Prishtinë, sepse siç shkruan gazeta gjermane, për herë të parë, ai doli hapur kundër Washingtonit.

Duke vlerësuar edhe veprimet e fundit të kryeministrit Albin Kurti, kujton edhe një citat të Grenellit, që thotë se “Kurti është duke bërë një gabim serioz”.

Kryeministri i ri kosovar, Albin Kurti me sa duket po shkon drejt një konflikti të hapur me Presidentin Amerikan, Donald Trump. FAZ, e cilëson këtë të jashtëzakonshme, sepse të gjithë kosovarët e dinë që çlirimi i Kosovës nga sundimi i Beogradit në vitin 1999 përmes bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë dhe shpallja e pavarësisë e vitit më 2008 janë kryesisht për shkak të Shteteve të Bashkuara. Deri më tani, asnjë kryeministër i qeverisë së Kosovës nuk ka guxuar të kundërshtojë kaq hapur Washingtonin. Por, i tillë dukej plani i Kurtit, të cilin e prezantoi të mërkurën, një plan shtatë pikesh kundër Serbisë, duke injoruar kërkesat amerikane.

Presidenti Trump, shkruan gazeta, qysh në vitin e kaluar e kishte caktuar të besuarin e tij, Richard Grenell si të dërguar special për “negociatat e paqes” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Edhe pas promovimit të tij të fundit si ushtrues detyre të Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, Grenell thuhet se do të vazhdojë të mbajë edhe titullin e negociatorit. A do të ketë sukses Grenell për të cilën BE-ja dështoi? Grenell ka këshilluar Kurtin që të heqë tarifën 100% kundër mallrave serbe, e vendosur nga ish-kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj në nëntor 2018.

Grenell, shkruan FAZ, dëshiron të tregojë se ai ka sukses në atë që BE-ja dështoi: të normalizojë marrëdhëniet serbo-kosovare. Kështu, Grenell ka shtyrë që Beogradi dhe Prishtina të bien dakord në parim për krijimin e lidhjeve direkte me tren dhe fluturim dhe ndërtimin e një autostradë ndërmjet dy kryeqyteteve. Por tarifat ndëshkuese janë një pengesë për çdo afrim, pasi Serbia dëshiron të negociojë përsëri pasi taksa të jetë hequr, transmeton kosovapress.

Grenell, është duke u përpjekur për suksesin e shpejtë të ndërhyrjes së tij në Ballkan në përputhje me eprorin e tij (Trump), prandaj kërkon që taksa të hiqet pa kushte.

Mund t’ju duket befasi që një zyrtar i lartë i administratës Trump ka deklaruar tarifat si instrumente të padëshiruar të politikës tregtare moderne, por në marrëdhëniet amerikane me Kosovën ka qenë gjithmonë ndryshe. Kurti vendos kushte për Serbinë Kurti u tregua të mërkurën i gatshëm për të hequr taksëm vetëm në rast të një kundërshpërblimi nga Serbia.

Ai njoftoi se Kosova do të heqë përkohësisht tarifat për lëndët e para nga Serbia nga mesi i marsit si një shenjë e vullnetit të mirë. Serbia gjithashtu duhet të demonstrojë një vullnet të mirë. Nëse qëndrimi negativ i Beogradit ndaj Prishtinës nuk ndryshon, Kosova do t’i rregullojë politikat e saj në masat serbe në të ardhmen dhe t’i forcojë ato në përputhje me rrethanat.

Kurti e përshkruan këtë qasje si “politika e reciprocitetit të plotë”. Grenell u përgjigj me një cicërimë të ashpër: “Ne nuk i mbështesim gjysmën e masave të kryeministrit Kurti. Pozicioni ynë është mjaft i qartë: tarifat duhet të hiqen plotësisht.

“Kurti është duke bërë një gabim serioz”, citon FAZ Grenellin, dhe shkruan se edhe “Presidentit Thaçi ia kemi bërë të qartë këtë në Shtëpinë e Bardhë sot”.

Derisa Kurti njoftoi për qasjen e tij më të ashpër në Prishtinë, rivali i tij i brendshëm, Presidenti Hashim Thaçi, zhvilloi bisedime në Washington. Konstalacioni tregon situatën e pasigurt të Kurtit, sepse kreu i qeverisë jo vetëm që është nën presionin e Amerikës, por gjithashtu duhet të merret me një akt balancues brenda. Si gjithmonë, Thaçi paraqitet si një nxënës i cili i bindet Washingtonit. Edhe partneri më i rëndësishëm i koalicionit të partisë së Kurtit “Vetëvendosje” “Lidhja Demokratike e Kosovës” e moderuar, nuk dëshiron të mbështesë një kurs konfrontimi me Washingtonin.

“Mashtruesi iu dorëzua në Serbi” Nga ana tjetër, paraardhësi i Kurtit, lideri aktual i opozitës, Ramush Haradinaj, luan atdhetarin e vjetër në Kosovë dhe i bën thirrje publikisht kryeministrit aktual që të mos heqë tarifat ndëshkuese, duke u munduar ta mbështet për qoshe pasardhësin e tij.

“Albin mashtruesi iu dorëzua Serbisë. Ky është fillimi i kthimit të Serbisë dhe Rusisë në Kosovë”, tha Haradinaj. Ai njoftoi se partia e tij do të sillte një rezolutë kundër heqjes së tarifave në parlamentin kosovar. Ai godet Kurtin në një pikën më të dobët. Kurti kishte akuzuar politikanët e qeverisë për servilizëm ndaj vendeve perëndimore për vite me radhë në fushatën zgjedho re dhe më parë si drejtues i opozitës, dhe këtë e tregoi me kokëfortësinë e tij, e cila shprehet edhe në emrin e partisë së tij.

Tani Thaçi, Haradinaj dhe kundërshtarët e tjerë mund të shijojnë duke parë atë që të përpiqet të dalë nga kurthi që i vuri vetes. Nga BE-ja mori lëvdata në vend të kritikave Sidoqoftë, Kurti nuk është i vetëm në korridor. Sepse, derisa Uashingtoni e qortonte, sinjalet miqësore erdhën nga Brukseli.

Një zëdhënës për komisarin e politikës së jashtme të BE Josep Borrell përshëndeti ngritjen e pjesshme dhe të përkohshme të tarifave si hap të parë të saktë, i cili mund të ketë një efekt pozitiv në rifillimin e dialogut serbo-kosovar.