Sunny Hill Festival

Si e bindi bashkëshortja Boris Johnsonin që të jepte dorëheqje


Ishte Carrie Johnson ajo që e bindi bashkëshortin Boris që të pranonte fatin e tij pasi ai kundërshtoi dorëheqjen nga posti i kryeministrit dhe liderit konservator.

Sipas Mirror, kur kryeministri mblodhi ndihmësit në një darkë me ushqim vegjetarian me kerri me thjerrëza dhe bukë naan në orën 20:00 të së mërkurës për të rindërtuar qeverinë e tij të shkatërruar, ai ishte ende i vendosur të qëndronte pas. Por ndërsa takimi u ndërpre në orën 23:00, Johnson shkoi në apartamentin mbi numrin 11 që ndan me gruan Carrie dhe fëmijët e tyre Wilfred, 2 vjeç dhe Romy, shtatë muajsh.

“Boris më pas foli për gjendjen e tij të vështirë me Carrie, e cila ka një tru të mprehtë politik. Ajo i tha atij se mendonte se loja kishte përfunduar, por ata ranë dakord të mendoheshin”, tha një burim.

Ishte e njëjta këshillë që Dennis Thatcher i dha gruas Margaret më shumë se 30 vjet më parë në rrethana të ngjashme.

“Kryeministri kishte qenë i zemëruar gjatë gjithë ditës. Në një gjendje të vërtetë mohimi dhe i vendosur për të qëndruar brenda. Ai vazhdoi mandatin e tij personal si një rekord i thyer. Ekipi i shtypit i kishte hequr telefonat nga mesi i pasdites sepse ata thanë se ishte e padrejtë që dikush të duhej të dilte dhe ta mbronte atë”, vijoi burimi.

Nëse kryeministri nuk do të kishte dhënë dorëheqjen, Komiteti i 1922-shit do të kishte ndryshuar rregullat për të mbajtur një tjetër votë mosbesimi ndaj Johnson. Sir Graham i tha kryeministrit se me siguri do ta humbiste atë dhe do të duhej të tërhiqej ‘zvarrë’ duke shkelmuar dhe duke bërtitur.