Si të ulet tensioni i lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem shqetësues duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave.

Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat shoqërohen me efekte anësore përfshirë: pagjumësinë, marramendjen apo kontraktime të muskujve.

Por mund të përdoren shumë thjeshtë edhe disa ushqime ose produkte që gjenden lehtë në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës.

Kura e parë me lëng limoni:

Përbërësit: Ujë, një limon.

Udhëzimet:

Të shtrydhet lëngu i limonit në një gotë me ujë dhe të pihet çdo mëngjes përpara se të konsumohet ushqimi.

Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Kura e dytë me hudhër

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi.

Këto substanca stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i zgjeruar enët e tij.

Duhet konsumuar 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hahet ushqimi ose përpara fjetjes. Hudhra duhet ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm.

Kura e tretë me uthull molle dhe sodë buke

Përbërësit: Ujë, një majë luge çaji me sodë buke, një lugë gjelle me uthull molle

Udhëzimet:

Uthulla e mollës përmban shumë minerale të dobishme si kaliumi, magnezi dhe kalciumi. Këto minerale janë thelbësore për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit.

Të përzihet një lugë gjelle me uthull molle, një majë luge çaji me sodë buke dhe një gotë me ujë.

Të konsumohet dy herë në ditë për rezultate më të mira./Agroweb/