Borrell e konfirmon emërimin e Lajçakut, i reagon Thaçit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i ka reaguar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ka kundërshtuar emërimin e Lajçakut si i dërguar special për dialogun Kosovë Serbi. Borrell e ka konfirmuar edhe njëherë se Lajçaku është diplomati i duhur për të udhëhequr dialogun Kosovë – Serbi.

Kreu i shtetit sot ka thënë se duke mos e emëruar Lajçakun në pozitën e emisarit për negociatat Kosovë-Serbi, Bashkimi Evropian do të përmirësonte edhe kredibilitetin edhe një herë sepse Sllovakia nuk e ka njohur Kosovën si shtet dhe ka votuar kundër Kosovës në UNESCO.

Ndërsa, Borrell i ka thënë reaguar Thaçit duke thënë se Mioslav Lajçak është një politikan i respektuar dhe një diplomat i cili gëzon besim të plotë nga Bashkimi Evropian. 

“Mioslav Lajçak është një politikan shumë i respektuar dhe një diplomat me eksperiencë që gëzon besim të plotë nga BE’ja”, shkruan Borrell.

Tutje, Borrell ka thënë se ai do të bëjë një punë të mirë në rifillimin e dialogut Beograd – Prishtinë.

“Jam i sigurt që ai do të bëjë një punë të shkëlqyer si i dërguar special i Bashkimit Evropian për të rifilluar dialogun Beograd – Prishtinë”, përfundon Borrell.