Sunny Hill Festival

Gjigantët e La Ligës, Serie A dhe Ligës Premier po hetohen nga UEFA – priten sanksione të ashpra

UEFA po përgatitet të shpallë sanksione në muajin e ardhshëm për dhjetë klube që kanë shkelur rregullat e FFP (Fair Play Finace) deri në sezonin 2020-21, duke përfshirë Barcelonën, Paris Saint-Germain, Juventusin, Interin dhe Romën, raporton The Times.

Kuptohet që analizat fillestare kanë vënë në dukje shqetësimet për edicionin 2021-22 për 20 klube, përfshirë Arsenalin, megjithëse llogaritë përfundimtare për këto klube duhet të depozitohen ende në UEFA dhe pamja e tyre financiare mund të ndryshojë.

Zyrtarët e Arsenalit këmbëngulin se ata janë dhe do të jenë në përputhje me rregullat e UEFA-s dhe nuk kanë marrë asnjë paralajmërim nga organi qeverisës evropian. UEFA nuk pranoi të komentojë, por besohet se do të fillojë diskutimet me çdo klub që perceptohet të jetë në rrezik.

Arsenali ka pasur ndër humbjet më të larta në Ligën Premier gjatë tre viteve të fundit, një total prej 215 milionë euro, duke përfshirë 130 milionë euro në 2020-2021, dhe ata gjithashtu kanë pasur një nga shpenzimet më të larta neto për transferime – 220 milionë euro, të ngjashme me shpenzimet neto të Manchester United.

Rregullat e UEFA-s lejojnë vetëm 30 milionë euro humbje gjatë tre viteve, por humbjet e lidhura me COVID-19 dhe shpenzimet “të shëndetshme” për gjëra të tilla si futbolli i femrave dhe akademisë dhe zhvlerësimi mund të shlyhen kundër kësaj. Rregullat e Ligës Premier janë më të buta, duke lejuar humbje trevjeçare prej 110 milionë euro. Kompania e financave të futbollit Swiss Ramble ka vlerësuar rezultatet e ardhshme financiare të Arsenalit dhe beson se klubi do të respektojë rregullat e UEFA-s. Ai tha: “Arsenali duhet të boksojë me zgjuarsi për të përmbushur objektivat e FFP-së, por duket se ata ia kanë dalë ta bëjnë këtë”.

Vendimet e UEFA-s për FFP-në 2020-2021 pritet të çojnë në sanksione ndaj PSG, Marseille, Inter Milan dhe Roma si pjesë e marrëveshjeve të dakorduara me klubet. Këto pritet të jenë gjoba për PSG-në dhe Marseillen dhe gjoba plus kufizime transferimi për dyshen italiane.

Mësohet se Barcelona dhe Juventus kanë refuzuar deri më tani të hyjnë në negociata FFP me UEFA-n. Ata, dhe Real Madridi, janë të angazhuar në veprime ligjore kundër UEFA-s në një përpjekje për të krijuar një Superligë Evropiane të shkëputur.

Ky sezon do të jetë i fundit sipas rregullave ekzistuese të FFP. Nga viti 2023, UEFA po sjell një sistem të ri, me klube të kufizuara në një përqindje shpenzimi të të ardhurave të tyre në një vit kalendarik për pagat e lojtarëve, transferimet dhe tarifat e agjentëve.

Organi qeverisës evropian do të lehtësojë kufirin e ri – me një kufi prej 90 për qind për vitin 2023, 80 për qind për vitin 2024 dhe 70 për qind nga viti 2025. UEFA planifikon të flasë çdo shqetësim për klubet gjatë tranzicionit nga tani deri në 2025, dhe Financat e klubeve do të kontrollohen në pika të ndryshme gjatë vitit gjatë kohës që ata janë në kompeticionet evropiane. /Telegrafi/