Inzaghi: Juventusi i fortë, por Interi e meritoi Superkupën e Italisë

Simone Inzaghi kishte lëvdata për Juventusin pasi Superkupa e Italisë shkoi pa fituesi deri në minutën e 120-të, por ndjeu se Interi ‘e meritonte’ të ngrinte trofeun për herë të parë që nga viti 2010.

Interi triumfoi me rezultat 2-1 pasi ndeshja e rregullt u mbyll 1-1 dhe kjo është Superkupa e tretë për Inzaghin pas dy me Lazion, por është edhe trofeu i tij i parë në stolin e Interit.

Nerazzurrët nuk e kishin fituar Superkupën e Italisë që nga tripleta në vitin 2010, por pasuan titullin e tyre të Scudettos duke fituar në Giuseppe Meazza dhe ky është trofeu i tyre i gjashtë i Superkupës.

Penalltia e Lautaro Martinez kishte anuluar golin e hershëm të Ëeston McKennie dhe kur loja dukej se po shkonte në penallti, Alexis Sanchez shënoi golin e fitores.

“Ne u përballëm me një ekip të fortë që luante, si Juve. Ata nuk krijuan shumë raste, pasi ne bëmë mirë, por fitorja ishte e merituar ndaj një kundërshtari të madh”, ka thënë fillimisht Inzaghi për Sport Mediaset.

“Juve ishte gjithmonë në lojë, ata na lejuan posedimin e topit, por ne pamë që t’i mposhtim ata nuk është kurrë e lehtë. Kam pasur disa përvoja fatlume të mëparshme kundër tyre në Superkupë, ne fituam trofeun e parë para tifozëve tanë, kështu që jam shumë i lumtur”.

Çuditërisht, Inzaghi e ka mposhtur Juventusin në dy finale në krye të Lazios, Superkupën dhe Kupën e Italisë, kështu që kjo është e treta për të.

“Të gjithë duan të luajnë. Roberto Gagliardini ishte një nga më të mirët kundër Lazios në fundjavë, por ai nuk mori asnjë minutë sot, kështu që unë duhet të bëj zgjedhje”.

“Lautaro Martinez dhe Dzeko kishin punuar shumë, Vidal pati një ndikim dhe Dimarco ishte vendimtar për golin. Ne donim me çdo kusht të fitonim, sepse Interi nuk e kishte marrë Superkupën që nga viti 2010 dhe 12 vite janë sinqerisht shumë të gjata për këta tifozë”.

Presidenti i Interit Steven fluturoi gjatë fundjavës nga Kina dhe festoi me skuadrën teksa ngritën trofeun në fushë në San Siro këtë mbrëmje.

“Ai ishte shumë i lumtur. Ai na uroi, djemtë si gjithmonë ishin vërtet të kënaqur dhe thanë se do të donin një dhuratë! Mendoj se Presidenti do t’ua japë atyre”, përfundoi trajneri i Interit.