Italia mbyll një 24 orësh të tmerrshëm, 969 persona vdesin nga koronavirusi

Në Itali, gjithsej 9134 njerëz vdiqën nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit, 969 njerëz kanë vdekur dhe 5909 raste të reja janë raportuar.

Ky është numri më i lartë i vdekjeve në një ditë të vetme, njoftoi në një konferencë për shtyp Mbrojtja Civile në Romë.

Kujtojmë, 712 njerëz vdiqën dje në 24 orët e fundit.

10.950 njerëz u shtruan në spital pasi u infektuan me koronavirus. 3732 persona janë në një kujdes intensiv në spitale.

Veçanërisht e vështirë është situata në Lombardi, në të cilën 541 njerëz kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Të mërkurën, 683 njerëz vdiqën në Itali, 743 të martën, 602 të hënën, 650 të dielën dhe 793 të shtunën, numri më i lartë që nga shpërthimi në 21 shkurt.