Sunny Hill Festival

Konsumoni ullinj çdo ditë, parandaloni këto sëmundje

Ullinjtë janë një nga ushqimet më të shëndetshme. Ata janë të pasur me yndyrna të shëndetshme, me vitamina dhe minerale të domosdoshme për funksionimin normal të trupit.

Ja çfarë përfitimesh kanë ullinjtë nëse i konsumoni çdo ditë:

Rregullojnë nivelet e larta të kolesterolit
Ulin tensionin e lartë të gjakut
Janë burim i pasur me fibra
Janë të pasura me vitaminë E
Janë antioksidantë të fuqishëm
Ulin rrezikun e sëmundjeve të caktuara si Alzheimer, tumoreve beninje dhe malinje etj
Parandalojnë koagulimin e gjakut
Mbrojnë membranat qelizore
Rrisin fertilitetin dhe përmirësojnë sistemin e përgjithshëm riprodhues
Janë të shkëlqyer kundër anemisë
Forcojnë sistemin imunitar
Janë të pasura me minerale si magnez, hekur, fosfor, jod etj
Furnizojnë trupin me vitamina dhe aminoacide të ndryshme
Përmbajnë acid oleik, i cili është i domosdoshëm për shëndetin e zemrës
Përmbajnë polipenolis, kompleks kimik natyral i cili zvogëlon nivelin e stresit dhe përmirëson kujtesën deri në 25%
Një filxhan ullinj përmban deri në 4.4 mg hekur.
Ndihmojnë trupin të prodhojë adiponectinë, kompleks i cili redukton yndyrat e këqija deri në 5 orë pas konsumimit.