Sunny Hill Festival

Moti i vranët dhe me diell

Sot parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se vranësirat gjatë ditës, kryesisht pjesës së dytë, parashihen të shoqërohen me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Reshjet më të theksuara parashihen përgjatë relievit malor në perëndim dhe jugperëndim, ndërsa  në pjesët tjera të territorit parashihen reshje të intensitetit me të dobët.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-26 gradë Celsius.

Shtypja atmosferike mbetet nën vlerat e normales, cilësia e ajrit do të jetë e mirë, ndërsa indeksi UV do të shënoj vlera mesatare.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit, mesatare deri lokalisht e fortë.