Sunny Hill Festival

Spanja e rekordeve, shkon për herë të pestë në finale

Spanja do të jetë për herë të 5-të në një finale të kampionatit Europian, ku do të synojë trofeun e katërt.

Skuadra e Luis De La Fuente ka mposhtur me rezultatin 2-1 Francën. Një ndeshje që u zhvillua me ritëm të lartë, ku pati disa raste të pastra shënimi nga ana e të dyja skuadrave, por që u realizuan vetëm 3 gola.

Ishin francezët që kaluan të parët  në avantazh në minutën e 9-të me anë të Kolo Muani. Sulmuesi franceze shfrytëzoi mjaft mirë një kros perfekt të Kylian Mbape, duke kërcyer mbi mbrojtjen spanjolle dhe realizon me kokë.

Por pas 7 minutash talenti spanjoll Lamine Yamal barazon shifrat në 1-1 me një supergol. Me një të majtë potente e dërgon topin në krahun e djathtë të portierit Mike Magnan, duke realizuar golin e tij të parë në një kampionat europian, por duke vënë dhe një rekord të ri.

16-vjeçari Lamine Yamal është lojtari më i ri që ka shënuar në një kampionat Europian.

Ndërkohë që në minutën e 25-të Dani Olmo godet fort me të djathtën dhe një devijim i Kuande çon topin në rrjetë. Me rezultatin 2-1 mbyllet pjesa e parë.

Ndëkrohë që edhe pjesa e dytë ishte më të njëjtin ritëm, ku të duyja skuadart dhuruan spektakël, por mungoi goli. Kylian Mbape do të shpërdorontë një rast në minutat e fundit të ndeshjes për të abrazuar reaultatin.

Spanja gjithashtu vendos një tjetër rekord, duke u ëbrë skuadra e parë në nëj europian që i fiton të gjashtë ndeshjet.

Tashmë Spanja do të duhet të presë 24 orë për të mësuar se kë nga skuadrat do të ketë përballë ditën e diel Anglinë apo Holandën.