Sunny Hill Festival

Biden do të bisedojë me Zelenskyn

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden do të flasë me presidentin ukrainas, Volodomyr Zelensky, pas njoftimit të një paketë prej 3 miliardë dollarësh ndihmë ushtarake për Ukrainën, shkruan The Guardian.

John Kirby, koordinatori i komunikimit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, tha se SHBA-ja do të vazhdojë “të grumbullojë botën e lirë” dhe “të galvanizojë aleatët dhe partnerët” për të mbështetur Ukrainën ndërsa lufta Rusi-Ukrainë ka shënuar 6 muaj.

Ai tha se telefonata midis Biden dhe Zelensky do të rikonfirmonte këto angazhime dhe gjithashtu do t’i siguronte presidentit ukrainas një përditësim mbi dërgesat e armëve amerikane dhe do ta uronte atë për ditën e pavarësisë së Ukrainës, sipas Shtëpisë së Bardhë.

“Presidenti mezi e pret këtë,” tha Kirby, ndërsa tha se Biden nuk kishte plane për të vizituar Kievin.