Haliti për Asociacionin: Është çështje e kryer – Kurtit i ka mbetur ose ta zbatojë, ose të lë pushtetin

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Xhavit Haliti tha…

Krasniqi: I bashkuan kauzat sa ishin në opozitë, Haradinaj e bëri Demarkacionin dhe Kurti – asociacionin

Albert Krasniqi nga organizata joqeveritare, Demokracia Plus, ka folur për gjashtë kushtet e kryeministrit të Kosovës,…

Vuçiq i quan “përrallë” kushtet e Kurtit për themelimin e Asociacionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vendosur gjashtë kushte për themelimin e Asociacionit të komunave me…

Abdixhiku e quan Kurtin manipulues: Nuk po e mohon se Asociacioni po bëhet

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se 2 shkurti është data kur kryeministri Kurti pranoi…

Kurti: Asociacioni njëetnik nuk është i mundshëm

“Asociacioni njëetnik në Kosovën me Kushtetutë shumetnike nuk është i mundshëm”, tha kryeministri i Kosovës, Albin…

Hovenier: Kosova të nisë themelimin e Asociacionit, s’duhet të jetë Republikë Serbe

Ambasadori i  Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka ritheksuar qëndrimin se Kosova…

Osmani do ta dërgojë një përfaqësues në takimin për Asociacionin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do ta dërgojë një përfaqësues të kabinetit të saj në takimin…

Kurti: Nuk jam ftuar në takimin e Ambasadës Amerikane për asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk është ftuar në një takim që do ta…

Propozohet një draft-statut për Asociacionin, kërkohet të krijohet sipas Kushtetutës

Në kohën kur presioni për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe po shtohet ditë…

Kurti: Ata që po e kërkojnë Asociacionin të tregojnë se ku gaboi Ahtisari

Kryeministri Albin Kurti ripërsëriti të enjten se Kushtetuta dhe Pavarësia e Kosovës nuk lejojnë formimin e…