Zëvendëskomandanti i Policisë në Pejë, tregon sesi u gjet i vrarë Qerim Kelmendit

Një ngjarje e rëndë ndodhi në orët e vona të natës së kaluar në Zahaq të Pejës. Atje Qerim Kelmendi u gjet pa shenja jete brenda një veture, e cila ishte përfshirë nga zjarri.

Zëvendëskomandanti i Policisë për Rajonin e Pejës, Veton Elshani në një deklaratë për emdia ka thënë se policia për këtë ngjarje është informuar  rreth orës 1:30 të natës.

“Rreth orës 01:30 minuta PK-ja është informuar se në fshatin Zahaq në një rrugë po digjej një veturë. Me të marrë informatën, policia ka dalë në vendin e ngjarjes, pra janë njoftuar edhe zjarrfikësit të cilët e kanë shuar zjarrin, por pastaj kanë parë se në veturë gjendej një person i pajetë. Rastit i janë përgjigjur policia, Prokurori i Shtetit si edhe ekipi mjekësor që ka konstatuar edhe vdekjen. Gjatë shikimit të rastit është konstatuar se vetura ishte “Passat” kurse për rastin janë duke u ndërmarrë të gjitha veprimet në mënyrë që të sqarohen të gjitha rrethanat e kësaj ngjarjeje”, tha Elshani, shkruan Indeksonline.

Ndërkaq ai shtoi se për momentin nuk ka diçka për t’u shtuar, por që ekziston mundësia që pati të shtëna me armë zjarri dhe nga këto të shtëna personi në fjalë ka ndërruar jetë.

“Por pa dalë konstatimet e sakta nga raportet e ndryshme s’mund të themi diçka tjetër”, shtoi Elshani.

Qerim Kelmendi ndryshe njihej edhe si  njëri prej themeluesve të Lëvizjes Popullore të Kosovës që më pas ishte shndërruar në Ushtri Çlirimtare të Kosovës. /GazetaStop/