Avokati Besnik Berisha nxjerr disa informacione rastin e dhunimit të 11-vjeçares: Dyshohet se u trafikua më parë

Avokati i njohur kosovar, Besnik Berisha, ka reaguar pas ngjarjes së rëndë ku pesë persona dyshohet se kanë keqtrajtuar seksualisht për rreth shtatë orë një vajzë 11-vjeçare.

Berisha tha se Policia ishte e informuar se 11-vjeçarja po trafikohej e keqtrajtohej seksualisht edhe më herët.

“Mbase duhet heshtur edhe me tutje ne shenje solidarizimi dhe sensibilizimi, por mos te harrojme se problemet me kete femije kane qene te njohura per institucionet e sigurise edhe me pare. Do te provohet se trajtimi i rastit te saj ka qene vertet nje skandal, pa cka se kishte informacione se ajo merrej me prostitucion“, shkroi Berisha në Facebook.

Postimi i Besnik Berishës:

Se paku gabim!

Strehimorja nuk eshte vendi i duhur ku duhet te qendroje e mitura 11 vjecare, e cila dyshohet se u dhunua nga disa persona.

Strehimi i saj duhet te jete tek familja dhe aty duhet te asistojne edhe profesionistet me keshilla e trajtime per raste te tilla.

Shkeputja nga familja ne periudhen me te rende te saj mund te prodhoj efekt te kundert nga ai qe synohet.

Mbase duhet heshtur edhe me tutje ne shenje solidarizimi dhe sensibilizimi, por mos te harrojme se problemet me kete femije kane qene te njohura per institucionet e sigurise edhe me pare.

Do te provohet se trajtimi i rastit te saj ka qene vertet nje skandal, pa cka se kishte informacione se ajo merrej me prostitucion..!

Nxjerrni leksion nga kjo!