Barcelona ia cakton çmimin Araujos

Barcelona nuk do të pranojë më pak se 100 milionë euro në asnjë ofertë transferimi të verës për Ronald Araujon.

Reprezentuesi uruguaian është një pjesë jetike e planeve të Xavi Hernandez për sezonin e ardhshëm, por klubi është i prirur të mbledhë fondet e transferimit përmes shitjeve të lojtarëve.

Pozicioni i Barcelonës tregon se ata nuk duan të shesin Araujon, por mund të jenë të hapur për të ndryshuar këtë qëndrim, nëse vjen një ofertë e madhe për 25-vjeçarin.

Gjigantët e Bundesligës, Bayern Munich dhe skuadra e Ligës Premier, Manchester United, janë të dy të interesuar për mbrojtësin qendror, por aktualisht nuk ka gjasa të përputhen me atë çmim.

Sipas përditësimit të fundit nga Diario Sport, Barcelona po i mban të gjitha opsionet në dispozicion, dhe gjithashtu mund t’i ofrojë mbrojtësit një zgjatje të kontratës përtej vitit 2026.

Si Bayern ashtu edhe United mund të ofrojnë një pagë më të mirë se Barcelona, ​​dhe kjo mund të jetë një faktor në një negociatë të mundshme, nëse njëri prej tyre është i gatshëm të bëjë një ofertë formale për transferim.

Barcelona nuk do të kërkojë në mënyrë aktive të inkurajojë skuadrat rivale që të dalin përpara, por ata kanë prioritet një injeksion të madh financiar, me Xavi të mbuluar mirë në mbrojtjen qendrore. /Telegrafi/