Sunny Hill Festival

Shtatë momentet më të vështira të ish-Presidentit Bill Clinton, gjatë ushtrimit të detyrës në SHBA

William Jefferson Clinton ka lindur më 19 gusht 1946. Ai është një politikan amerikan që shërbeu si presidenti i 42-të i Shteteve të Bashkuara nga viti 1993 deri në 2001.

Clinton u bë e njohur si një Demokrat i Ri, pasi shumë nga politikat e tij pasqyronin një filozofi politike centriste.

Ai është bashkëshorti i Hillary Clinton, e cila ishte senatore nga Nju Jorku nga viti 2001 deri në 2009, sekretare e shtetit nga viti 2009 deri në 2013 dhe kandidatja demokrate për presidente në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës.

Por gjatë periudhës së tij si President, Bill Clinton ka pasur edhe disa momente të vështira.

1- Shpërthim në Qendrën Botërore të Tregtisë, 26 shkurt 1993

Gjashtë persona humbën jetën dhe më shumë se një mijë pësuan lëndime pasi shpërtheu një bombë e vendosur nën Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork.

Bomba shënon fillimin e një vargu kërcënimesh kundër Shteteve të Bashkuara të bëra gjatë administratës së Clintonit nga terroristë të huaj dhe vendas.

2-Marina sulmon Bagdadin, 26 qershor 1993

Marina e SHBA-së, nën urdhrat e Presidentit Clinton, sulmon operacionet e inteligjencës irakiane në qendër të Bagdadit pasi mësoi se irakianët kishin komplotuar për të vrarë ish-presidentin Bush gjatë vizitës së tij në Kuvajt në prill të vitit 1993. Top Albania Radio shkruan se njëzet e tre raketat tomahawk të lëshuara thuhet se vranë shumë njerëz.

3-Oklahoma bombardohet, 19 prill 1995

Në një akt terrorizmi të brendshëm, një bombë e vendosur në një kamion të parkuar përpara ndërtesës Federale Alfred P. Murrah në Oklahoma, Oklahoma, vret 168 njerëz dhe shkakton dëme të mëdha strukturore.

Në ditët pas tragjedisë, Clinton, në përpjekjet e lavdëruara gjerësisht, flet me të afërmit e viktimave dhe me vendin se si të shërohet emocionalisht dhe shpirtërisht nga sulmi.

4-Raketat godet Irakun, 3 shtator 1996

Presidenti Clinton urdhëron një sulm me raketa lundrimi kundër Irakut pasi Sadam Husseini drejton një rrethim kundër qytetit kurd të Irbilit në Irakun verior.

5- Bombardohen ambasadat në Kenia, Tanzani më 7 gusht 1998

Terroristët bombardojnë ambasadat amerikane në Kenia dhe Tanzani, duke vrarë 224 njerëz, përfshirë 20 amerikanë. Inteligjenca e Shteteve të Bashkuara beson se Osama bin Laden, një mërgimtar saudit dhe lider i dyshuar terrorist, qëndron pas sulmeve.

Më 20 gusht, ushtria amerikane, me urdhër të Presidentit Clinton, nisi sulme hakmarrëse ndaj “objekteve të lidhura me terrorizmin” në Afganistan, në vendin e banimit të bin Ladenit dhe në Sudan.

Sulmet ndaj Sudanit, megjithatë, vihen nën një vëzhgim të veçantë, pasi një numër vëzhguesish ndërkombëtarë dhe anëtarësh të qeverisë sudaneze pretendojnë se Shtetet e Bashkuara shkatërruan një strukturë farmaceutike civile dhe jo një fabrikë armësh kimike, siç raportoi administrata Klinton.

6- Dhoma e Përfaqësuesve voton për shkarkimin e Klintonit, 19 dhjetor 1998

Më 19 dhjetor 1998, Dhoma e Përfaqësuesve votoi për shkarkimin e Presidentit Bill Clinton me akuzat për dëshmi të rreme dhe pengim të drejtësisë.

Dhoma e Përfaqësuesve, e cila është përgjegjëse për nxitjen e procedurave të shkarkimit, fillimisht shqyrtoi katër nene të shkarkimit, por nuk pranoi të akuzonte Presidentin për një akuzë për dëshmi të rreme dhe shpërdorim pushteti. Senati e shpalli të pafajshëm Presidentin Clinton më 12 shkurt 1999.

Më pas, Clinton i kërkoi falje kombit për kalvarin dhe shpresonte se vendi mund t’i kthehej biznesit në fjalë.

7- Skandali Clinton-Lewinsky, 17 janar 1998

Skandali Clinton-Lewinsky ishte një skandal seksual që përfshinte SHBA-në e atëhershme. Presidenti Bill Clinton dhe praktikanteja 24-vjeçare e Shtëpisë së Bardhë, Monica Lewinsky, që u zhvillua në vitin 1998. Lidhja e tyre zgjati midis 1995 dhe 1997.

Clinton përfundoi një fjalim televiziv në fund të janarit 1998 me deklaratën se ai “nuk kishte marrëdhënie seksuale me atë grua”. Hetimi i mëtejshëm çoi në akuza për dëshmi të rreme dhe në shkarkimin e Bill Clinton në 1998 nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA.

Ai u lirua më pas nga të gjitha akuzat e fajësimit për dëshmi të rreme dhe pengim të drejtësisë në një gjyq 21-ditor në Senatin e SHBA.