Vlora Çitaku përfshihet në debatin Grenell-Joseph për ndarjen e Kosovës

 Pas presidentit Hashim Thaçi dhe të dërguarit të SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell, ndaj analistit Edward Joseph ka reaguar edhe ambasadorja Vlora Çitaku.

Joseph në një intervistë të dhënë për Zërin e Amerikës kishte thënë se në takimin e Uashingtonit mes dy presidentëve, Thaçi e Vuçiq është diskutuar edhe për ndarjen e Kosovës.

Për këtë ka reaguar shumë ashpër Çitaku. Ajo ka thënë se një gjë e tillë është plotësisht e pavërtetë dhe se është e pabesueshme se si njerëzit shpikin gjëra të tilla.

Sipas saj, me këto deklarata, po përhapet vetëm panik edhe konfuzion.

“Absolutisht e pavërtetë. Nuk mund të besoj që njerëzit shpikin gjëra të tilla. Ata po përhapin vetëm panik dhe konfuzion. Sikur nuk duan që procesi të ketë sukses… histori e shpikur plotësisht. Tërësisht”, ka shkruar Çitaku.