Vedat Muriqi theu rekordin e Samuel Eto’o, kosovari u bë transferimi më i shtrenjtë i Mallorcas

Vedat Muriqi u rikthye edhe njëherë tjetër te Mallorca, por kësaj radhe jo si i huazuar.

Të premten, klubi spanjolli e zyrtarizoi blerjen e sulmuesit prizrenas nga Lazio – teksa lojtari nënshkroi kontratë pesë-vjeçare.

“Corriere dello Sport” ka raportuar se kjo marrëveshje është mbyllur me një vlerë totale prej 10-11 milionë eurosh.

Lazio thuhet se i ka të garantuara 8 milionë euro, teksa 2-3 milionë euro të tjera janë të parapara në formë të bonuseve.

Nëse kjo është e saktë, atëherë Vedat Muriqi i bie që të jetë blerja më e shtrenjtë në histori të Mallorcas – madje duke kaluar edhe ish-sulmuesin e njohur Samuel Eto’o.

Klubi spanjoll për kamerunasin kishte paguar 7.20 milionë euro në janar të vitit 2000, kur e kishte transferuar nga Real Madridi.

Kjo tregon rëndësinë e jashtëzakonshme të reprezentuesit të Kosovës për Mallorca, pasi ai la gjurmë të mëdha pas vetëm një gjysmë-sezoni, si i huazuar nga Lazio.

28-vjeçari regjistroi 17 paraqitje në total, teksa shënoi pesë gola dhe shtoi tri asistime. Kështu, Muriqi e ndihmoi Mallorcan të siguronte mbijetesën.