Sunny Hill Festival

Kryeminstri Kurti dhe vartësit e tij për katër ditë shpenzuan 12 mijë e 663 euro në SHBA

Search for:

Ekskluzive – Kryeminstri dhe vartësit e tij për katër ditë shpenzuan 12 mijë e 663 euro në SHB

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe dy vartës të tij kanë harxhuar 12 mijë e 663 euro në vizitën e fundit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gazeta Insajderi sjell ekskluzivisht detajet e këtyre shpenzimeve.

I pari i ekzekutivit të vendit, as këtë herë s’i ka marrë mëditjet për vizitën zyrtare që e ka realizuar në fund të korrikut në tokën përtej Atlantikut.

Kurti edhe kësaj radhe i ka shpenzuar paratë e buxhetit vetëm për biletën e udhëtimit, dhe akomodimin në Amerikë.

Për rrugën nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku u prit nga sekretari i Shtetit, Antony Blinken, kryeministri kosovar ka paguar 2 mijë e 802 euro.

Derisa për akomodimin, nga data 25 kur e ka shkelur Amerikën, dhe deri më 29 korrik kur e ka lënë shtetin e Joe Biden, shefi i qeverisë ka shpenzuar 1 mijë e 300 euro.

Kështu, Kurti nga buxheti i shteti gjithsej ka harxhuar 4.103.07, derisa në kategorinë dreka/darka, apo edhe të tjera, nuk ka shpenzuar asnjë cent.

Të dhënat ekskluzive janë siguruar nga Gazeta Insajderi përmes kërkesës për qasje në Dokumente Publike, në Zyrën e Kryeministrit.

Albin Kurti gjatë vizitës zyrtare në SHBA | Foto: Albin Kurti, Facebook

Luan Dalip s’e le mëditjen me i “ik”

Shefi i Stafit të Kryeministrit, Luan Dalipi, gjatë udhëtimit të tij katër ditor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka shpenzuar pak më shumë se shefi i tij.

Nga arka e shtetit ai ka harxhuar 4 mijë e 590 euro, zbulon Gazeta Insajderi, pas kërkesës për qasje në Dokumente Publike.

Vetëm për mëditje ai ka marrë 577 euro, derisa bileta e udhëtimit i ka kushtuar 2 mijë e 800 euro, ndërsa akomodimi 1 mijë e 210 euro.

Edhe Dalipi sikur Kurti nuk ka shpenzuar për dreka/darka, apo edhe çështje të tjera, shkruan Gazeta Insajderi.

Luan Dalipi, i pari nga ana e delegacionit kosovar gjatë takimit midis sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministrin Albin Kurti | Foto: Albin Kurti, Facebook

Për çështje të tjera sikur taksi, ka harxhuar Lum Mita, Koordinatori Nacional në Zyrën e Kryeministrit të Kosovës për Zhvillimin e Programit Kompakt me MCC.

Në këtë kategori sipas të dhënave të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit për Gazetën Insajderi ai ka shpenzuar 76 euro.

Pak më pak sesa Kurti e Dalipi, Mita ka harxhuar për biletën dhe akomodimin. Bileta e tij ka kushtuar 2 mijë e 467 euro, derisa qëndrimi në hotel ka pasur koston e 733 eurove.

Derisa 693 euro të tjera, Kordinatori i MCC për Kosovë, i ka marrë mëditje, duke shpenzuar në total 3 mijë e 969 euro.

Moment nga nënshkrimi i marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për Programin Kompakt me vlerë prej 236.7 milionë dollarë, koordinator i së cilës është Lum Mita | Foto: Albin Kurti, Facebook

Çfarë mesazhe sollën Kryeministri bashkë me Presidenten nga SHBA?

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, thanë se gjatë vizitës së tyre në Shtetet e Bashkuara është rikonfirmuar mbështetja e Uashingtonit për Kosovën, si në fushën e ekonomisë, por edhe të integrimeve evropiane.

Osmani dhe Kurti qëndruan për katër ditë në SHBA, ku u takuan me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, dhe morën pjesë në nënshkrimin e një marrëveshjeje në vlerë prej mbi 200 milionë dollarësh me Korporatën e Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC).

Pas kthimit në Kosovë, në një konferencë për media në aeroportin “Adem Jashari”, Osmani tha se në takim, Blinken ka konfirmuar qëndrimi që dialogu me Serbinë të përqendrohet në njohje reciproke.

“Në këtë temë është tejet me rëndësi që sërish është rikonfirmuar qëndrimi amerikan që asesi nuk shtyjnë përpara një zgjidhje që do ta prekte integritetin territorial, sovranitetin e Republikës së Kosovës apo edhe rregullimin kushtetues të Kosovës”, tha Osmani, më 30 korrik, shkruan Gazeta Insajderi.

Kryeministri Kurti tha se takimi me sekretarin Blinken ishte i “veçantë” dhe i “dobishëm” për Kosovën. Duke folur për dialogun, ai tha se Prishtina dhe Uashingtoni pajtohen se si duhet të përmbyllet procesi.

“Dhe si duket formula e këtij normalizimi, përsëri ne pajtohemi plotësisht me SHBA-në. E ajo është: marrëveshje ligjërisht e obligueshme për normalizim të plotë të marrëdhënieve e cila në qendër ka njohjen reciproke”, tha Kurti, më 30 korrik.